torsdag 24 september 2015

Friidrottstävlingarnai Grimsås


Två olika heja-rop skallade över Grimsåsskolans skolgård, denna ljumma höstdagsjämningsonsdag.
GRMSÅS, GRIMSÅS, GRIMSÅS!
DALSTORP, DALSTORP, DALSTORP!
Tre skolor har blivit tre, den mer än halvsekellånga traditionen består ändå, RO3-mästerskapen.
Uttrycket RO3-mästerskap härrör sig från den tiden som kommunen var indelad i tre skoldelar, rektorsområde 1, 2 och 3. Rektorsområde 3, det var Dalstorp, Ljungsarp och Grimsås skolor, idag finns bara Dalstorp med sina ca 150 elever och Grimsås med hälften så många elever, kvar.
-          Vad är det viktigaste med denna dagen, undrade rektor Stefan Börjesson, då han hälsade alla välkomna.
-          Kämpa och vinna, föreslog en elev. Han fick bara ett halvt rätt.
-          Att ha kul, svarade en annan. Det var ett godkänt svar.
-          Kämpa och ha kul, uppmanade rektorn. Eleverna tog honom på orden.

Alla gjorde en  bra insats, många kom på prispallen i någon av de fem grenarna längd, höjd, kast/kula, 60 m ”långdistanslöpning” ca 1000 m.
Ett antal elever återkom flera gånger på prispallen och fick rungande applåder och trevliga tillrop från sina skolor.

Det var en trevlig dag för alla, då eleverna från hela rektorsområdet kunde blanda sig med varann och bekanta sig lite mera.
Även eleverna från åk 3 hade aktiviteter tillsammans. De var vid Korpstugan och hade poängjakt i blandade grupper. Man fick t.ex komma på tio verb, en julsång och meningen ”FRILUFTSDAGAR ÄR KUL!”

Nästa års tävlingar kommer att hållas vid Dalstorps då helt färdiga, nybyggda/renorverade skola.




Fick fina bilder som Jens Ekdal tagit. Satte ihop dem till en foto-film.
Njut av att kolla era härliga, fina barn tävla.




Resultatlista, de 6 första placeringarna

Längdhopp 
Pojkar åk 4
1.      Viktor Ekdal       3.64
2.      Hampus Björk    3.44
3.      Alexander Andersson 3.29
4.      Valdemar Vesterlund  3.24
5.      Melvin Örn 3.20
6.      Linus Håkansson 3.14  
Pojkar åk 5
1.      Simon Andersson 3,75
2.      Arvid Bjelke  3,49
3.      Erik Pettersson  3,43
4.      Melker Kåvestam 3,05
5.      Arvid Bygård 2,98
6.      Vidar Engstöm 2,95
Pojkar åk 6
1.      Pontus Håkansson 3,56
2.      Gusten Annedalen 3,45
3.      Noel Simonsson  3,20
4.      Ivicia Petrovic 3,12
5.      Noah Runbjörk Remstam 3,15
6.      Arvid Lundgren 2,82
Flickor åk 4
1.      Valentina Kabsri  3,31
2.      Linn Lid 3,04
3.      Kajsa Rydin 2,85
4.      Minou Valbrant 2,81
5.      Thea Carlsson 2,63
6.      Embla Runbjörk Remstam 2,72 
Flickor åk 5
1.      Ellen Ekdal  3.40
2.      Tuva Vanhanen 3.00
3.      Agnes Rydin 2.94
4.      Miranda Antilla 2.79
5.      Matilda Bertilsson 2.72
6.      Frida Heimer 2.63
 Flickor åk 6
1.      Wilma Kron 3,64
2.      Linn Olausson 3,27
           Elsa Wernerhag 3,37
       3. Alice Eklund 3,33
       4. Ellen Rosell 3,10 m
       5. Sedra Alkhaled 3,06
       6. Olivia Stenmark  3,03



Höjdhopp  
Pojkar åk 4
1.      Muhammed Al Kasabra 1,11
2.      Melvin Örn 1,11
3.      Alexander Andersson 1,08
4.      David Carlen 1,05
5.      Linus Håkansson 1,00
6.      Valdemar Vesterlund 1,00
Pojkar åk 5
1.      Erik Pettersson 1,20
2.      Simon Andersson 1,17
3.      Arvid Bjelke 1,11
        3 . Isak Andersson 1.11
        5. Arvid Bygård 1.11
        6. Melker  Kåvestam 1.08
 Pojkar åk 6
1.      Lucas Strömberg 1,29
2.      Noel Simonsson 1,29
3.      Gusten Annedalen 1,26
4.      Pontus Håkansson 1,14
5.      Wilmer Landberg 1,11
6.      Kaspian Persson 1,05
 Flickor åk 4
1.      Minou Valbrant 1,00
2.      Vega Svensson  1, 00
3.      Valentina Kabsri 1, 00
3.Lisa Andersson 1, 00
5.Kajsa Rydin 1,00
6.Tuva Rylander 0,95
 Flickor åk 5
1.      Tilda Svensson Tengskog  1.05
2.      Frida Heimer 1.00
3.      Ellen Ekdal  1.00
4.      Felicia Ednander 0.95
5.      Agnes Rydin 0.90
6.      Dorsea Kela 0.85
 Flickor åk 6
1.      Elsa Wernerhag 1,20
2.      Linn Olausson 1,17
3.      Hilda Vesterlund 1,11
        3.Alice Eklund 1,11
5.Sedra Alkahed 1,11
6.Olivia Stenmark 1,11


60 m  FINAL 
Pojkar åk 4
1.      Viktor Ekdal  9.60
2.      Hampus Björk 9.66
3.      Valdemar Vesterlund 9.67
Pojkar åk 5
1.      Erik Pettersson 9.48
2.      Hampus Nilsson 9,66
3.      Simon Andersson 9,75
Pojkar åk 6
1.      Pontus Håkansson 9,78
2.      Lucas Strömberg 9,88
3.      Noah Runbjörk Remstam 10,11
Flickor åk 4  
1.      Valentina Kabsri 10.42
2.      Lisa Andersson 10.48
3.      Linn Lid 10.65
Flickor åk 5
1.      Ellen Ekdal 10.17
2.      Miranda Antilla 10.30
3.      Frida Heimer 10.39
Flickor åk 6
1.      Wilma Kron 9,28
2.      Linn Olausson 9,29
3.      Sedra Alkhaled 9,46


Kast/Kula ( enhet meter)
Pojkar åk 4
1.      Hampus Björk  36,15
2.      Melvin Örn 35,62
3.      Valdemar Vesterlund 34,06
4.      Viktor Ekdal 32,78
5.      Kevin Cevizovic 32,50
6.      Muhammaed Al Kassabra 30,45
Pojkar åk 5
1.      Hampus Nilsson 40.10
2.      Simon Andersson 39.90
3.      Arvid Bjelke 39.20
4.      Linus Renfors 35.96
5.      Melker Kåvestam 35.86
6.      Theo Brocker 34.27
Pojkar åk 6
1.      Philip Rydin 9,31
2.      Lucas Strömberg  7,24
3.      Isak Angerd 6,95
4.      Emauel von der Luft 6,77
5.      Wilmer Landberg 6,59
6.      Ivicia Petrovic 6,06
 Flickor åk 4
1.      Linn Lid 23,58
2.      Minou Valbrant 21,92
3.      Thea Carlsson  18,32
4.      Kajsa Rydin  15,45
5.      Embla Runbjörk Remstam 12,28
6.      Tiffany Jonsdottir 10,6
 Flickor åk 5
1.      Miranda Antilla 25,30
2.      Tilda Svensson Tengskog 20,44
3.      Ellen Ekdal 20,24
4.      Tuva Vanhanen 17,38
5.      Agnes Rydin 17,08
6.      Minella Björklund 16,15
Flickor åk 6
1.      Olivia Stenmark 6.40
2.      Cassandra Andersson 6.36
3.      Linn Olausson 6.32
4.      Alva Mårtensson 5.70
5.      Hanna Karlsson 5.32
6.      Hilda Vesterlund 4.74



Ca 1000 m löpning 
Pojkar åk 4
1.      Linus Håkansson 3,35
2.      Valdemar Vesterlund 3,39
3.      Eric Martinsson 3,40
4.      Viktor Ekdal 3,42
5.      Melvin Örn 3,45
6.      Alexander Andersson 3,53
 Pojkar åk 5
1.      Erik Pettersson 3,23
2.      Noel Heimer 3,39
3.      Hampus Nilsson 3,45
4.      Arvid Bjelke 3,46
5.      Vidar Engström 3,51
6.      Arvid Bygård 3,35
Pojkar åk 6
1.       Pontus Håkansson 3,29
2.      Noel Simonsson 3,31
3.      Isak Angerd 3,33
4.      Noah Runbjörk Remstam 3,45
5.      Wilmer Landberg 3,56
6.      Gusten Annedalen 4,16
Flickor åk 4
1.      Minou Valbrant  4,34
2.      Embla Runbjörk Remstam  4,35
3.      Thea Carlsson  4,37
4.      Vega Svensson 4,44
5.      Valentin Kabsri 4,45
6.      Kajsa Rydin 4,52
Flickor åk 5
1.      Lisa Svensson 3,46
2.      Tilda Svensson Tengskog 4,00
3.      Ellen Ekdal 4,01
4.      Agnes Rydin 4,02
5.      Doresa Kela 4,10
6.      Minella Björklund 4,11
 Flickor åk 6
1.      Alva Mårtensson 3,47
2.      Ellen Rosell 3,48
3.      Sedra Alkhaled 3,49
4.      Hilda Vesterlund  3,55
5.      Oliva Stenmark 4,04
6.      Wilma Kron 4,31